Klub pracy – kompleksowy program aktywizacji społecznej

„Klub pracy – kompleksowy program aktywizacji społecznej”

 

O projekcie:

Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Priorytet 9i, działanie 7.1 Programy na rzecz integracji osób
i rodzin zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym ukierunkowane na aktywizację społeczno-zawodową wykorzystującą instrumenty aktywizacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej.

Celem głównym programu jest aktywizacja społeczno-zawodowa 60 osób, w tym 55 kobiet i 5 mężczyzn, zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym (zgodnie z definicją zawartą w Wytycznych dot. włączenia społecznego), zamieszkujących teren powiatów stargardzkiego, choszczeńskiego, gryfińskiego, myśliborskiego i pyrzyckiego w terminie 01.10.2018 – 31.12.2019 r.

W ramach projektu zapewniane są kompleksowe i zindywidualizowane programy wsparcia i włączenia społeczno-zawodowego, dostosowywane w każdym przypadku do własnych potrzeb i możliwości każdego z uczestników. Klub Pracy jako forma wsparcia pozwala Uczestnikom w procesie reintegracji społecznej, środowiskowej i zawodowej. Prowadzi do nabycia umiejętności interpersonalnych, kwalifikacji zawodowych, zwiększenia pewności, wzmocnienia motywacji do podjęcia zatrudnienia i dokonania zmiany w życiu.

Realizacja projektu opiera się na opracowaniu kompleksowego indywidualnego planu działania – Ścieżki Reintegracji – przygotowanej na podstawie wszechstronnej diagnozy: doradcy zawodowego, psychologa i trenera zatrudniania/trenera pracy. W ramach wsparcia zespół kadry – animator, coach/psycholog, trener pracy uzupełnieni współpracą z osobami osadzonymi lokalnie (wolontariusze), wykorzystując wszechstronne oddziaływanie będzie prowadził działania do aktywnej integracji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich aktywizacji społecznej i zawodowej.

Kompleksowość wsparcia zakłada również nawiązanie współpracy z PUP (Powiatowymi Urzędami Pracy) i OPS (Ośrodkami Pomocy Społecznej), zmierzającej do wykorzystania posiadanych przez te instytucje instrumentów w procesie wsparcia Uczestników.

 

Zakładane rezultaty:

– Aktywizacja społeczno-zawodowa oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia wśród 60 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (55 kobiet i 5 mężczyzn), poprzez udzielenie wsparcia aktywizacyjnego.

– Zwiększenie zatrudnienia 44% uczestników projektu poprzez aktywizacje społeczną i 32% poprzez aktywizację zawodową.

– Zdobycie i podniesienie kwalifikacji zawodowej wśród 19 osób (31% uczestników projektu), poprzez udział w profesjonalnych szkoleniach zawodowych.

– Nabycie doświadczenia zawodowego prze 40 osób poprzez staże zawodowe u pracodawców;

– podjęcie zatrudnienia poprzez 32% wśród wyżej wymienionych osób.

 

Kwota dofinansowania Projektu z UE:  844 822,43 zł