3KIS – Utworzenie 3 Klubów Integracji Społecznej prowadzących zajęcia zgodnie z Wzorcem Nowego Profilu Usług Reintegracyjnych działającego w ramach Modelu Krajowej Sieci
Reintegracji.
Zadanie publiczne: „Utworzenie Klubu Integracji Społecznej prowadzącego zajęcia zgodnie z Wzorcem Nowego Profilu Usług Reintegracyjnych w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Krajowa Sieć Reintegracji – wzmocnienie instytucji zatrudnienia socjalnego w działaniach polityki społecznej wobec wykluczenia społecznego” realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie: 2.5 Skuteczna pomoc społeczna.”
Umowa nr 6/DPS/POWER/KIS/2019 z dnia 09.07.2019r
Kwota dofinansowania zadania publicznego z UE: 181 800,00 zł
Daty realizacji: 01.05.2019 r. – 31.12.2019 r.
Cel zadania publicznego: W ramach zadania publicznego zaplanowano utworzenie 3 Klubów Integracji Społecznej – w Stargardzie, Przelewicach oraz Szczecinie (województwo zachodniopomorskie) oraz powołanie Lokalnej Sieci Reintegracji, w ramach której będą funkcjonować 3 Kluby Integracji Społecznej. W każdym Klubie Integracji Społecznej wsparciem zostanie objętych 12 os., łącznie 36 os.
Wsparcie w ramach 3 Klubów Integracji Społecznej będzie oparte na zasadzie podmiotowej aktywizacji, czyli angażowania osoby wykluczonej w czynności i zadania. Ma to na celu rozwój potencjału poszczególnych osób istotnego do przełamania barier ograniczających uczestnictwo w życiu społecznym, publicznym i zawodowym. Oparcie procesu wsparcia na podmiotowości osoby wykluczonej, indywidualne podejście do jej potrzeb i możliwości jest zgodne z wypracowanym MODELEM KRAJOWEJ SIECI REINTEGRACJI i zakłada, że osoby wspierane będą miały realny wpływ na rodzaj, charakter, przebieg i czas trwania oferowanego wsparcia przez co wzmocnione zostanie ich poczucie sprawstwa.
Grupa docelowa: Do klubu integracji społecznej mogą być skierowane osoby, o których mowa w przepisie art.1 ust. 2 ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Osoba kierowana jest za pomocą kontraktu socjalnego zawartego pomiędzy pracownikiem socjalnym właściwego OPS a osobą kierowaną do KIS.
W związku z tym uczestnikami klubów integracji społecznej mogą być w osoby które podlegają wykluczeniu społecznemu i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym, w szczególności:
1) bezdomne realizujące indywidualny program wychodzenia
z bezdomności, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
2) uzależnione od alkoholu,
3) uzależnione od narkotyków lub innych środków odurzających,
4) chore psychicznie, w rozumieniu przepisów o ochronie zdrowia psychicznego,
5) długotrwale bezrobotne w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
6) zwalniane z zakładów karnych, mających trudności w integracji ze środowiskiem, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
7) uchodźcy realizujący indywidualny program integracji, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej,
8) osoby niepełnosprawne, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Uczestnikami KIS nie mogą być osoby, które mają prawo do:
1) zasiłku dla bezrobotnych,
2) zasiłku przedemerytalnego,
3) świadczenia przedemerytalnego,
4) (uchylony),
5) renty strukturalnej,
6) renty z tytułu niezdolności do pracy,
7) emerytury,
8) nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.